Ile wydamy na święta Bożego Narodzenia? 

Powszechnie mówi się, że w święta najważniejsza jest rodzina, wspólne przeżywanie Bożego Narodzenia i kolędowanie przy wigilijnym stole. Natomiast w praktyce święta wiążą się ze sporymi wydatkami. W tym roku Polacy na świąteczne zakupy planują wydać średnio 1168 zł.

 

Ile wydamy na święta? 

Z roku na rok przeznaczamy na organizację świąt coraz więcej pieniędzy. Z wyników badania przeprowadzonego przez firmę Deloitte wynika, że w tym roku zamierzamy wydać średnio 1168 zł, czyli o ponad 60 zł więcej niż w grudniu w 2017 roku. Najwięcej zamierzamy wydać oczywiście na prezenty, na które przeznaczymy niemal połowę przewidzianego budżetu (45 proc). Na kolejne duże wydatki muszą się szykować także ci, którzy przygotowują święta. Zakupy spożywcze to aż 44 proc. świątecznego budżetu, czyli 511 zł. Jednak święta to nie tylko czas spędzony w rodzinnym gronie, ale również okazja na nadrobienie towarzyskich zaległości. Według respondentów na spotkania ze znajomymi przeznaczymy 11 proc. pieniędzy.

szacowane1

 

Kiedy zaczynamy przygotowania? 

Z raportu „Zakupy Świąteczne 2018” przygotowanego przez Deloitte, niemal trzy czwarte Polaków zaczyna świąteczne przygotowania na początku grudnia. Z kolei 25 proc. klientów pierwsze prezenty kupiło już w listopadzie, korzystając np. z promocji w ramach Black Friday. Z reguły o bożonarodzeniowych wydatkach myślimy wcześniej i staramy się zaplanować budżet, zanim rozpocznie się zakupowa gorączka. Jednak panująca wokoło aura świąt i przede wszystkim świąteczne wyprzedaże oraz specjalne oferty nie pomagają nam  w dotrzymywaniu ustalonych zasad — szczególnie jeśli chodzi o pilnowanie wydatków. Wyniki badań wskazują, że wśród mieszkańców europejskich krajów to Polacy są najbardziej skłonni do przekroczenia założonego budżetu na święta. Ponad 53 proc. polskich klientów przyznało, że w zeszłym roku wydało o 200 zł więcej niż zakładało. Pod tym względem wyprzedziliśmy m.in. Belgię, Holandię czy Wielką Brytanię.

 

Najlepsze prezenty na święta 

Jakie prezenty najchętniej znaleźlibyśmy pod choinką? Z pewnością coś dla ciała i dla ducha. W tej sprawie nie jesteśmy zbytnio wymagający i ucieszymy się z kosmetyków, książek i słodyczy. Książki są popularnym prezentem nie tylko w Polsce — wśród krajów europejskich są najbardziej pożądanym upominkiem (43 proc.). Tuż za nimi na podium pojawia się odzież i obuwie (30 proc.) oraz bony na zakupy (28 proc.).  

szacowane4

 

Co z kolei przygotowujemy dla naszych bliskich? Podobnie jak rok temu najczęściej wybieramy książki, kosmetyki, perfumy i słodycze. Pośród prezentów dla nastolatków znalazły się słodycze, gry komputerowe, jak również książki i gotówka. W tym roku wśród najchętniej kupowanych prezentów dla najmłodszych są lalki i pluszaki, zabawki konstrukcyjne i książki. Zeszłoroczny lider rankingu, zabawki kreatywne i artystyczne, znalazł się za podium (30 proc.).  

szacowane3

 

Gdzie kupić świąteczne prezenty? 

Inspiracje na prezenty czerpiemy głównie z Internetu, gdzie można najszybciej dotrzeć do poszukiwanego produktu lub sklepu oraz łatwo porównać ceny danej rzeczy. Najczęściej korzystamy z wyszukiwarek, stron internetowych poszczególnych sklepów, a także ze stron internetowych z ofertami i kuponami czy porównywarek cenowych. Mimo że 50 proc. z nas czerpie pomysły na świąteczne upominki z sieci, większość zakupów zrobimy w sklepach stacjonarnych (58 proc.), a w kanałach online wydamy 44 proc. naszego budżetu.  

 

Robiąc świąteczne zakupy warto poszukać informacji zarówno o produktach, jak i o firmie, która je oferuje. Na portalu jakosciobslugi.pl znajdziesz opinie innych konsumentów, które mogą pomóc Ci w wyborze najlepszego prezentu. 

 

Artykuł został stworzony na podstawie danych z raportu "Zakupy świąteczne" przygotowanego przez firmę Deloittle. Badanie przeprowadzono w formie online we wrześniu i październiku 2018 roku. Wzięło w nim udział 9,2 tys. respondentów w wieku od 18 do 65 lat, w tym 840 osób z Polski. 

Twoja opinia się liczy!

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Dodaj opinię

Nie czekaj, aż wyprzedzi Cię konkurencja - dołącz do programu

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem