Sprawdź, które produkty zdrożeją w 2019 roku

Wraz z nadejściem Nowego Roku nadeszły również podwyżki cen wielu produktów i usług. Przygotowaliśmy listę wszystkich podwyżek, które będą obowiązywać w 2019 roku, a także te, które mogą wejść w życie, ale nie zostały jeszcze potwierdzone. 

 

Kara za brak ubezpieczenia OC

Dla kierowców, którzy nie będą pilnować terminów obowiązywania polisy OC, ten rok może okazać się bardzo kosztowny. Od 1 stycznia 2019 zapłacimy więcej, jeśli nie posiadamy obowiązkowego ubezpieczenia OC. W tym roku wysokość kary wzrosła do 2250 zł. 

 

Piwo

Wzrost cen może dotknąć też smakoszy piw kraftowych. Podwyżka wynika z rosnących cen jęczmienia, z którego produkowany jest słód. Browary rzemieślnicze wykorzystują nawet pięć razy więcej słodu do warzenia swoich piw w porównaniu z większymi producentami tego typu napojów alkoholowych.

 

Paliwo

Nagłe podwyżki i wahania cen paliw są kierowcom już dobrze znane. W 2019 roku ceny tego surowca powinny wzrosnąć o około 8 groszy za litr, co ma związek z uchwaloną przez sejm ustawą emisyjną. 

 

Papier toaletowy

Jego cena może wzrosnąć nawet o 30 procent. Wynika to z podwyżki ceny celulozy, ale także ze względu na rosnące koszty produkcji, do której wykorzystuje się duże nakłady wciąż drożejących surowców — gazu i wody.

 

Warzywa i owoce

Specjaliści z branży wskazują na podwyżki cen warzyw i owoców, która może być efektem suszy w Polsce w okresie wegetacyjnym w minionym roku. Wzrosły już ceny pietruszki i cebuli, więc ceny innych produktów również mogą zostać podniesione.

 

Opłata za przejazdy autostradą

Prawdopodobnie wzrośnie cena za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków — Katowice. Spółka zarządzająca tym fragmentem autostrady złożyła już wniosek o podniesienie opłaty z 30 zł do 35 zł. Natomiast ceny na autostradach zarządzanych przez GDDKiA nie powinny ulec zmianie. 

 

Drób

Według opinii specjalistów z Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wyższe ceny drobiu odczujemy w czwartym kwartale 2019 i w pierwszych trzech miesiącach nowego roku.

 

Soki

Podwyżka cen soków wynika z propozycji podniesienia podatku VAT z 5% do 23%. W ten sposób Ministerstwo Finansów chce popularyzować zdrową żywność, a w tym soki naturalne. 

 

Wyroby medyczne

Niektóre wyroby medyczne mogą zostać opodatkowane 23% stawką VAT. Podwyżka cen wynika z projektu nowelizacji prawa stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Zakłada on stosowanie niższej stawki VAT tylko dla produktów stanowiących wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych.

 

Pieczywo

Miniony rok nie był łaskawy dla piekarni, stąd też w 2019 roku możemy spodziewać się podwyżek cen pieczywa. Wynika to ze wzrostu cen energii, mąki i paliwa, a także z braku pracowników na rynku czy wyższych płac. 

 

Przejazdy koleją

Całkiem możliwe, że podróże pociągami będą nas kosztować więcej niż w zeszłym roku. Zakładano, że ceny biletów wzrosną w wyniku podwyżki cen energii elektrycznej. Mimo że nie doszło do głośno zapowiadanej podwyżki energii, nie można wykluczyć, że ceny biletów nie ulegną zmianie.

 

Ziemniaki

Do wiosny możemy się spodziewać, że ceny za 100 kg ziemniaków mogą oscylować w okolicach 115 zł. Z kolei w sezonie uśredniona cena hurtowa może utrzymywać się na poziomie 86 zł za 100 kg. W porównaniu z zeszłorocznym sezonem jest to wzrost o niemal 54%.

 

Masło

Już teraz odczuwamy stale rosnące ceny masła, a może być jeszcze gorzej. Specjaliści z branży twierdzą, że możemy spodziewać się nawet 20-procentowej podwyżki cen masła, czego powodem może być susza, która spowodowała już wzrost ceny mleka.

 

 

Źródło: gazetawroclawska.pl

Twoja opinia się liczy!

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Dodaj opinię

Nie czekaj, aż wyprzedzi Cię konkurencja - dołącz do programu

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem