Test masek antysmogowych - badania przeprowadzone przez UOKIK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz kolejny skontrolował działanie masek antysmogowych. Wyniki są zaskakujące - aż 11 z 15 masek było źle oznakowanych, a 6 z nich odnotowało negatywne wyniki podczas testów w laboratorium. 

 

Maski antysmogowe - testy w laboratorium 

W badaniu wzięło udział 15 masek, które zostały zakupione w 13 sklepach budowlanych i hurtowniach, w 5 różnych województwach. Łącznie do testów laboratoryjnych trafiło 15 modeli. Centralny Instytut Ochrony Pracy sprawdził, czy badane maski spełniają trzy podstawowe parametry: opór węchu, przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewnętrzny. Wyniki nie są jednak zadowalające – aż 6 masek otrzymało negatywny wynik podczas testów przeprowadzonych w laboratorium. Większość z nich nie spełniła jednego z trzech wymaganych parametrów, a 2 pozostałe – aż dwóch. Nie przeszły one testów na przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewnętrzny. Z powodu złego oznakowania, zakwestionowanych zostało również 11 z 15 badanych masek. Dla porównania, w 2017 roku na 10 badanych masek tylko 2 z nich nie przeszły badań. 

 

Maski antysmogowe - błędne oznakowanie

Maski antysmogowe, które zostały wprowadzone do sprzedaży, muszą być odpowiednio oznakowane i przejść badania w akredytowanym laboratorium na terytorium Unii Europejskiej. Spełnienie tego warunku skutkuje wystawieniem tzw. deklaracji zgodności. Wśród badanych masek, 11 z nich zostało błędnie oznakowanych. Najczęściej brakowało danych producenta lub informacji o tym, czy maska jest jedno- czy wielo- razowa. W 9 przypadkach problem stanowiła sama deklaracja zgodności – albo nie było jej wcale, albo nie posiadała wszystkich potrzebnych danych lub po prostu została wystawiona przez nieuprawniony podmiot. 

Inspekcja Handlowa w Poznaniu odkryła, że jeden z przedsiębiorców chciał wprowadzić na rynek 55 tys. sztuk wadliwych masek antysmogowych sprowadzonych z Chin. Przedsiębiorca deklarował, że produkt posiada wszystkie niezbędne wymagania i pomyślnie przeszedł testy w jednym z laboratoriów na terenie UE. Okazało się, że jednak, że nie posiada on akredytacji do ich testowania. 

 

Maska antysmogowa - jak kupić dobrą? 

Jeśli planujesz kupić maskę antysmogową, to przede wszystkim sprawdź, czy ma ona oznaczenie CE. Ten skrót oznacza, że producent deklaruje, że produkt ten spełnia wszystkie niezbędne wymagania techniczno – prawne. Następnie, zwróć uwagę na klasę ochrony filtra, którą oznacza się poprzez znacznik FFP1, FFP2, FFP3. Najsłabsza klasa ochrony to 1, najlepsza – 3. Jeśli planujesz używać maski antysmogowej więcej niż jeden raz, to koniecznie spójrz na oznaczenie NR - jest to półmaska jednorazowego użytku, nie wolno zakładać jej ponownie, a maksymalny czas noszenia to 8 godzin, lub R – półmaska wielokrotnego użytku. Jeśli planujesz remont i będziesz przez dłuższy czas przebywać w zapylonym pomieszczeniu, to wybierz maseczkę z oznaczeniem D.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę kupując maskę antysmogową? Przede wszystkim powinieneś kierować się możliwością dopasowania ich do kształtu i budowy twarzy, tak, aby maska przylegała do skóry. Ważne jest, aby zakrywała nos, usta i brodę. Kolejną kwestią jest sposób jej mocowania – najczęściej są to taśmy lub gumki mocujące półmaskę na głowie użytkownika.  Prawidłowo zamocowana maska nie może zsuwać się ani odstawać od twarzy. Do każdego modelu maski antysmogowej powinna być dołączona instrukcja dla użytkownika, która będzie zawierała informacje o sposobie konserwacji, przeznaczeniu czy też ograniczeniach. Jeżeli półmaska wyposażona jest w filtr, należy go okresowo sprawdzać, konserwować lub nawet wymieniać (jeśli producent przewiduje taką możliwość). 

 

Źródło: UOKIK 

Twoja opinia się liczy!

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Dodaj opinię

Nie czekaj, aż wyprzedzi Cię konkurencja - dołącz do programu

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem