Barbara

( 3.08 )

Opinie (16)

Nie można polegać na tej firmie

Zakupiłam bilet online, wiec kierowca dobrze wiedział, że czekam na tym przystanku. Planowy odjazd był o 12:33, czekałam od 12:23 na ustalonym przystanku. Około 12:40 zadzwoniłam do biura z zapytaniem czy bus ma opóźnienia, na co dyspozytor poinformował mnie, że bus odjechał. Rzekomo kierowca czekał na przystanku 12:24-12:33. Błagam, nie róbcie z ludzi idiotów. Jeśli kierowca nie zna się na zegarku, proponuję zatrudnić kogoś kompetentnego.Jeśli kierowcę przerasta zabieranie i wysadzanie osób w wyznaczonych miejscach, również polecam poszukać kogoś, kogo może zrozumie ten niewyobrażalnie skomplikowany proces i bardziej zaangażuje się w swoją pracę.

Bardzo dobry przewoźnik

Korzystam z usług tej firmy od pewnego czasu, jak dotąd wszystko przebiegało wzorowo. Kierowcy mili uprzejmi i pomocni. Jeżdżą bezpiecznie.

Bardzo często jestem zażenowana tym przewoźnikiem

Bardzo często jestem zażenowana tym przewoźnikiem. Bardzo nieprzyjemni ludzie przy rezerwacji. Ceny wysokie, nieadekwatne do drogi i warunków jazdy. Kierowcy różni, jedni milsi inni mniej. Staram się ograniczać podróże Barbarą do minimum.

Busy tego przewoźnika jeżdżą na trasie Kraków

Busy tego przewoźnika jeżdżą na trasie Kraków-Krosno co godzinę. Jest to dość duża częstotliwość. Do tego drogę trasę tą jadą w bardzo dobrym tempie. Autobusy są wygodne i zadbane, a w większości z nich jest dostęp do darmowego internetu Wifi. Jedyną ich wadą jest cena. Są najdroższym przewoźnikiem na tej trasie, ale przez komfort i częstotliwość jazdy są również najlepszym.

Aby mieć pewne miejsce w autobusie należy wcześniej

Aby mieć pewne miejsce w autobusie należy wcześniej zadzwonić do biura obsługi i zarezerwować miejsce. Panie z obsługi telefonicznej jest miła i informuje, że miejsce zostało zarezerwowane. Jeżeli tego się nie zrobi to można się nie załapać na przejazd i trzeba czekać do samego odjazdu autobusu. Pojazdy nie są zbyt nowe, ale jedzie się w nich wygodnie. Kierowca jeździ bardzo płynnie i nie musi wjeżdżać do większych miast na dworzec przez co jeżeli na drodze jest większy ruch wybiera trasę alternatywną i pomimo korków kurs trwa zgodnie z planem.

Był to przejazd z Krakowa do Krosna prywatną firmą

Był to przejazd z Krakowa do Krosna prywatną firmą autokarową Barbara. Sam autobus nie pozostawiał niczego do życzenia, była klimatyzacja i oświetlenie, miejsca nie nagrzewały się od silnika jak to bywa czasem w niektórych pojazdach tego typu. Jednak obsługa zasługuje na naganę, młody chłopak który jednak ze sporym lekceważeniem odnosi się do pasażerów, a na drodze zapewne przekroczył parę razy dozwoloną prędkość, co raz zakończyło się ostrym hamowaniem przed światłami. Plusem tego było szybkie dotarcie do celu, lecz pewnie większość woli przybyć tam bezstrachu.

Odwiedzałeś ostatnio Barbara?

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Dodaj opinię

Jesteś właścicielem tego miejsca?

Podobne firmy w okolicy

Sindbad

(4.02 )

BP Tour

(1.99 )

PKS Kłodzko

(0.63 )

Poradnik jakości obsługi

Z kim wybrać się na urlop? Sprawdź RANKING najlepszych biur podróży!

Po miesiącach cieżkiej pracy i codziennych obowiązków, wszyscy marzymy o urlopie. Chwila odpoczynku i relaksu lub aktywne i ekstremalne przeżycia. Szum nadmorskich fal, albo cudowne krajobrazy górskich miejscowości. A może gwar, ruch i wielkie miasta w stylu Nowego Jorku? Każdy zgodnie z własnymi oczekiwaniami wybiera kierunek podróży. Aby nieco ułatwić wybór oferty Last-Minute, prezentujemy Wam ranking najlepszych (według klientów!) biur podróży!Mamy nadzieję, że pomożemy przyspieszyć proces decyzyjny :)

Sprawdź RANKING najlepszych stacji paliw!

Stację paliw wybieramy nieprzypadkowo. Decdujemy się na tę, która ma najlepszą cenę w stosunku do jakości paliwa, nieduże kolejki lub uprzejmą obsługę. Nie zawsze wybieramy tę po trasie i nie zawsze najtańszą. Wolimy przejechać kilka kilometrów więcej, ale mieć pewność że dobrze wydamy pieniądze. Zwłaszcza teraz, gdy cena paliwa niesamowicie podskoczyła. Jakie stacje wybierają nasi użytkownicy? Klient ze Złotoryi wybiera stację ORLEN przy Legnickiej, chociaż jak sam przyznaje, ceny są tam nie najniższe:"Ceny za paliwo są obecnie bardzo wysokie, jednak obsługa stacji jest całkiem sprawna i miła. Jedzenie na stacji dobre, wybór spory." ~DatiMZ kolei Klient z Leszna poleca LOTOS, ze względu na personel i panującą tam atmosferę:„Wizytę na stacji oceniam pozytywnie ze względu na miłą i sympatyczną obsługę oraz na zaangażowanie personelu w zaspokojenie potrzeb klienta. Podczas wizyty wszystkie standardy obsługi zostały zachowane. Polecam tę stację.” ~ Klient_nDVLNieco gorsze zdanie o odwiedzanej stacji ma Klientka z dolnego śląska. Odwiedza różne stacje pod szyldem Pieprzyk i nie czuje się usatysfakcjonowana:„Kiedyś było OK, ostatnio coś jest nie tak, po tym jak u nich zatankuję, więc przestałam, bo mi szkoda samochodu.” ~DORA_1 Sprawdź nasz ranking stacji paliw, stworzony na podstawie opinii użytkowników portalu jakoscobslugi.pl!

Gdzie zrobić zakupy spożywcze? Przedstawiamy RANKING najlepszych marketów spożywczych!

 Sklep spożywczy to jedno z tych miejsc, które odwiedza każdy z nas. Jedni częściej, drudzy rzadziej. Jedne sklepy wizytujemy z przyjemnością, inne zaś z przymusu: bo najbliżej, bo najszybciej. A które sklepy wybieramy najchętniej? Sprawdź poniżej!Wybór miejsca na zakupy spożywcze wydawałby się wyborem prozaicznym. Zawsze jednak kierujemy się pewnymi wytycznymi, dzięki którym wizyta w sklepie może być przyjemniejsza. Jak wynika z badań Polskiego Programu Jakości Obsługi, przeprowadzonych w kwietniu 2021, klienci przy wyborze sklepu spożywczego najczęściej kierują się dostępnym tam asortymentem oraz obowiązującymi cenami. Najmniej istotne jest zaś pochodzenie tych produktów.A jaki wpływ na wybór miejsca, w którym dokonamy zakupu, ma obsługa? W przypadku sklepów spożywczych – przeciętny. Doceniamy pozytywne doznania i miłą obsługę, z większą przyjemnością dokonujemy zakupów w miejscach, gdzie personel jest uśmiechnięty i sprawnie wykonuje obowiązki, a przy tym często dokonujemy większe zakupy oraz decydujemy się na droższe zamienniki, jednak niski poziom jakości obsługi i niekompetentna obsługa nie spowoduje, że całkowicie zrezygnujemy z zakupów, jeśli podoba nam się asortyment w danym sklepie lub ceny produktów. Z opisów respondentów wynika, że musiałaby spotkać ich niezwykle przykra sytuacja ze strony pracowników sklepu, aby całkowicie zrezygnowali z zakupów w danej placówce. Większość z nich zaś zdecydowałoby się na zakupy w innej placówce, tej samej sieci.Istotne zatem jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu obsługi, jeśli chcemy powiększać koszyk zakupowy naszych klientów.Które sklepy oceniane są najlepiej? Sprawdź! Wśród najlepiej ocenianych sklepów znalazł się m.in. LIDL, który po raz 12 otrzymał w tym roku tytuł Gwiazdy Jakości Obsługi. W rankingu znajdziemy także innego laureata Gwiazdy, czyli sieć sklepów Kaufland. Klienci tych sklepów doceniają przede wszystkim szeroki wybór produktów oraz sprawną obsługę. „Sklep jest bardzo duży, ma duży wybór produktów z różnych działów, dzięki czemu można w jednym miejscu zrobić zakupy wielobranżowe. […] Cieszę się, że jest tu 6 kas samoobsługowych, przy których można samodzielnie, bez kolejki, skasować swoje zakupy” ~ klientka_7 z Wrocławia„Codziennie robię tam zakupy. Obsługa bardzo miła. Pieczywo zawsze świeże, warzywa i owoce również. Półki pełne towarów. Zawsze znajdę tam to czego potrzebuję” ~ klient_Bj1 z ToruniaSprawdź ranking najlepszych super- i hipermarketów! Nie zgadzasz się z rankingiem? Oceń sklep!

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem