Media Markt

(3.99)

Dodaj opinię

Firma otrzymała Godło Gwiazdy Jakości Obsługi.

Firma nie korzysta z możliwości odpowiadania swoim klientom.

Firma jest aktywnym uczestnikiem Polskiego Programu Jakości Obsługi.

Opinie (2860 z 4356)

Wystrzegajcie się zakupów...
Wystrzegajcie się zakupów w Media Markt z usługami typu wniesienie i montaż TV na ścianie. Realizację zlecają firmie zewnętrznej "Zadbano", której nazwa jest nieadekwatna do jakości usług, które oferują. TV 75" z wniesieniem i montażem na ścianie przywiózł mi jeden człowiek, któremu musiałem pomagać przy wniesieniu i montażu, montaż finalnie się nie odbył, bo instalator pozjadał wszystkie rozumy i pogardził instrukcją obsługi montażu uchwytu polecanego przez MM do zakupu w zestawie. Ja się na tym znać nie muszę, finalnie po to ta usługa jest w ofercie sklepu, by zrobili to fachowcy. Specjalista po fiasku montażu stwierdził, że uchwyt jest zły, a dystanse do niego dołączone są plastikowe i on ich nie zastosuje, bo powinny być metalowe. Zebrał swoje zabawki i uciekł zostawiając mnie z TV 75" za 5999 zł na podłodze i rozwalonym kartonem (no bo po co zdjąć klipsy blokujące spód opakowania i normalnie rozpakować zakup klienta?). Montaż nie zrobiony, zwrot towaru niemożliwy. Wziąłem więc sprawy we własne ręce. Zapoznałem się z instrukcją uchwytu i montażu TV na ścianie i z sąsiadem ogarnęliśmy temat lepiej niż guru z Zadbano. Nie omieszkałem złożyć reklamację na niezrealizowaną dostawę z wniesieniem, montażem na ścianie i konfiguracją TV, za co zapłaciłem 299 zł. Niestety Media Markt ma w głębokim poważaniu reklamację złożoną w dniu 21 czerwca br. Zupełnie jakby problem nie istniał. Reklamacja nie została rozpatrzona w ciągu ustawowych 14 dni, nie otrzymałem zwrotu niesłusznie poniesionych kosztów. Na infolinii nikt nic nie wie, próbuje się uprawiać jakąś spychologię na sklep stacjonarny, który tylko realizował wysyłkę, a ja zamówienie składałem w sklepie internetowym. Wczoraj dostałem maila o treści "Dzień dobry, pozdrawiam", bo obsługa klienta nic więcej nie potrafi już napisać. Podejrzewam, że nagłówek i stopka tej wiadomości to zwykły gotowiec, treści niestety zabrakło... Reasumując: Nie kupujcie nic w Media Markt, bo jak przyjdzie co do czego, to sami zostaniecie z problemem, a pieniędzy nikt wam nie zwróci ani nie zrekompensuje poniesionych strat moralnych. Na ten moment czuję się oszukany i okradziony. Na pewno tak tego nie zostawię!

Klient_X5iFk

15.07.2024

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
Profesjonaliści źle zamontowali...
Profesjonaliści źle zamontowali pralkę. 11 dni bez kontaktu z reklamacji

Placówka

Nie zgadzam się (0)
Od jakiegoś czasu...
Od jakiegoś czasu robię zakupy w MediaMarkt i chciałabym podzielić się moją opinią na temat tego sklepu. Przede wszystkim, muszę pochwalić szeroki asortyment produktów. Niezależnie od tego, czy szukam nowego sprzętu AGD, elektroniki, czy drobnych akcesoriów, zawsze znajduję to, czego potrzebuję. MediaMarkt naprawdę wyróżnia się w tej kwestii i zapewnia różnorodność marek i modeli, co bardzo cenię. Obsługa klienta zasługuje na osobne pochwały. Pracownicy są zawsze pomocni, kompetentni i gotowi odpowiedzieć na każde pytanie. Kilka razy potrzebowałam doradztwa przy wyborze produktów i za każdym razem otrzymałam rzetelne i profesjonalne wsparcie. Ceny w MediaMarkt są konkurencyjne. Często trafiam na promocje i rabaty, które pozwalają mi zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy. Dodatkowo, opcja zakupów online z dostawą do domu jest dla mnie ogromnym ułatwieniem, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Jedynym minusem, jaki zauważyłam, jest czasami długi czas oczekiwania na realizację zamówienia online. Jednak zrozumiałe jest, że przy dużej liczbie zamówień mogą wystąpić opóźnienia. Podsumowując, jestem bardzo zadowolona z zakupów w MediaMarkt. Szeroki wybór produktów, profesjonalna obsługa oraz atrakcyjne ceny sprawiają, że chętnie wracam do tego sklepu. Polecam go każdej osobie szukającej niezawodnego i dobrze zaopatrzonego miejsca do zakupów elektroniki i sprzętu AGD.

Klient_ado8U

06.07.2024

Placówka

Lublin, Ul. Tomasza Zana 31

Nie zgadzam się (0)
Zakup odkurzacza w...
Zakup odkurzacza w placówce Warszawa, Al.Krakowska odbył się bez zastrzeżeń. Nie wiem tylko, czy trafiłam na takiego super sprzedawcę, czy to dobre zmiany w obsłudze. Sprzedawca sam podszedł do mnie, zaoferował pomoc, zrobił prezentację produktu. Miał wiedzę i dobrze doradził. Całą sprzedaż prowadził przekonująco i z uśmiechem. Zaproponował dodatkowe usługi typu ubezpieczenie, przedłużenie gwarancji, zakup jeszcze innego produktu agd. Aby napisać tę opinię i nie zachwycać się zbyt szybko, odczekałam miesiąc testując odkurzacz w domu do maksimum. Wszystko się zgadza i jestem zadowolona.

LaMarija

24.06.2024

Placówka

Warszawa , Aleja Krakowską 61

Nie zgadzam się (0)
Reklamowałem drylownice do...
Reklamowałem drylownice do owoców w sklepie w Galerii Bronowice w Krakowie. Pani za ladą poinformowała mnie że w przypadku uznania reklamacji sklep nie wypłaca gotówki tylko wystawia kartę podarunkową. Na moje protesty otrzymałem odpowiedź że takie jest prawo i mogę się zwrócić do rzecznika praw konsumenta. Wobec takiego postępowania zalecam wysłanie pracowników obsługi klienta do przeszkolenia w kwestiach prawnych dotyczących konsumentów. Wprowadzanie w błąd klientów skutkuje utratą zaufania do sklepu. Moja noga już nie stanie w tym sklepie. Nie kupujcie w Media Markt w Galerii krakowskiej. Nie kupujcie drylownic do owoców ponieważ nie działają na czereśniach. Pozdrawiam

Placówka

Nie zgadzam się (0)
Duży sklep, ale...
Duży sklep, ale ilość asortymentu zbyt mała. Powoduje to odczucia pustki, niestety ekspozycja - poza telewizorami - mało zachęcająca. Obsługa może być, ale w zależności na kogo się trafi.

Klient_Y4aVd

28.05.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Elastyczna i uprzejma...
Elastyczna i uprzejma obslug

zarejestrowany-uzytkownik

28.05.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Media Markt w...
Media Markt w galerii Młociny. Udałam się do tego marketu po głośnik. W momencie gdy przekroczyłam linię sklepu wszyscy pracownicy zniknęli mi z oczu, wzięłam produkt z półki i chciałam zapytać o cenę jak i o to czy dobry produkt wzięłam, szukanie pracownika trochę zajęło. Moje odczucia związane z tym sklepem. Jak już znalazłam pracownika był miły i pomocny. Raczej drugi raz nie pojadę na zakupy do tego punktu

PaniK

07.05.2024

Placówka

Warszawa, Zgrupowania AK „Kampinos” 15

Nie zgadzam się (0)
Powód wizyty: Szukałem...
Powód wizyty: Szukałem adaptera prądu. Niestety, moje doświadczenie w tym sklepie było dość negatywne. Po wejściu do środka musiałem samodzielnie obejść wszystkie działy ( w tym czasie nie zostałem zapytany przez żadnego z pracowników czego szukam) aby znaleźć adapter prądu, który ostatecznie był dostępny przed kasami. Każdy pracownik, którego pytałem o pomoc, odsyłał mnie do innego, mimo że żaden z nich nie był w tym momencie zajęty innym klientem. W rezultacie musiałem obejść cały sklep, tracąc mnóstwo czasu. Pracownicy nie wykazali się chęcią pomocy przekazując mnie tylko do innej osoby. Ich brak wiedzy o asortymencie sklepu był rozczarowujący. Pracownicy powinni być lepiej przeszkoleni w zakresie znajomości asortymentu sklepu oraz produkty powinny być lepiej oznakowane i rozmieszczone, aby ułatwić klientom samodzielne ich znalezienie.

KarolLed

22.04.2024

Placówka

Poznań, Bukowska 156

Nie zgadzam się (0)
TOTALNA MASAKRA, ZAMAWIAM...
TOTALNA MASAKRA, ZAMAWIAM ,OPŁACAM, CZEKAM I NIC... ANULACJA ZAMÓWIENIA PO JAKIEGO WYSTAWIAJĄ COŚ CZEGO NIE MA , TELEWIZOR 65 CALI TO NIE JAKIŚ MAŁY KARTONIK ,KTÓRY SIĘ MOŻE GDZIEŚ ZAWIERUSZYĆ, TAM TON MUSZĘ MIEĆ BAJZEL JAK NIE OGARNIAJĄ Z PÓŁTORA METROWYM TELEWIZOREM Opinia edytowana przez administratora z uwagi na niepożądaną frazę.

rosomak1111

07.04.2024

Kontakt online

Nie zgadzam się (0)
W sklepie czysto,...
W sklepie czysto, do sklepu tego wybrałam się aby porównać cenny produkt z innymi sklepami i okazały się bardzo atrakcyjne. W ciągu 5 minut podszedł do mnie pracownik z pytaniem czy w czymś pomóc, opowiedział czym się różnią modele od siebie. Pracownicy mili i pomocni.

Klient_DbNg0

13.03.2024

Placówka

Bielany Wrocławskie, Francuska 6

Nie zgadzam się (0)
Nie jestem w...
Nie jestem w pełni zadowolony z usług tego sprzedawcy, ceny towarów są na podobnym poziomie jak u konkurencji, natomiast system promocji już jest stanowczo gorszy. Oferta zakupów ratalnych także mniej korzystna niż u innych sprzedawców na rynku, raty 0% można uzyskać tylko w krótkich okresach promocyjnych, w pozostałych kredytowe zakupy są znacząco oprocentowane. Do samej obsługi nie mam zastrzeżeń, spełnia ona moje podstawowe wymagania.

Placówka

Nie zgadzam się (0)
Bardzo duża różnorodność...
Bardzo duża różnorodność towaru. Część pracowników pomocna i zaangażowana w interakcje z klientem, część ucieka. Pan A bardzo dobrze doradził laptopa co prawda sztuka z ekspozycji ale zrekompensował rabatem co jest mocno prokonsumenckie. Dokładna rzetelna obsługa, przy okazji poznałam nowe oferty jakie wprowadził media markt.

Klient_H9jc7

16.02.2024

Placówka

Warszawa, Ch Blue City 179

Nie zgadzam się (0)
Kompetentna obsługa. Polecam!
Kompetentna obsługa. Polecam!

krzysiaaa12

16.02.2024

Placówka

Nie zgadzam się (0)
Bardzo kompetentni pracownicy,...
Bardzo kompetentni pracownicy, mimo dużej dostawy którą się zajmowali bardzo zainteresowani klientem i gotowi do pomocy.Miejsce wypisywania dokumentów czyste i schludne. Pracownicy dobrze i schludnie ubrani. Posiadają dużą wiedzę choć każdy ma inne zdanie i doświadczenie na temat produktów.

Klient_H9jc7

16.02.2024

Placówka

Nie zgadzam się (0)
szeroki asortyment w...
szeroki asortyment w niekiedy przystępnych cenach

stra1zak

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Jest, choć nie...
Jest, choć nie zawsze zróżnicowany wybór

ezavv

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Sztucznie zawyżane ceny...
Sztucznie zawyżane ceny - jednego dnia dokładnie o tej samej godzinie cena Samsunga S23 wzrosłą o równo 900zł w Media Markt, Media Expert, X-KOM (nie wiem gdzie jeszcze)

Dawid_272

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Obsługa klienta na...
Obsługa klienta na wysokim poziomie. Szeroki wybór asortymentu. Profesjonalizm sprzedawcy.

Klient_0rbPy

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)
Raczej pracownicy sklepu...
Raczej pracownicy sklepu pomocni, udzielają porad i wskazują zalecany produkt.

Klient_B6FAO

12.02.2024

Inna forma kontaktu

Nie zgadzam się (0)

Media Markt

Media Markt to lider pod względem dystrybucji elektroniki użytkowej w Europie. Firma jest obecna w krajach Europy i posiada ponad 35- letnie doświadczenie w branży. Media Markt działa według strategii zorientowanej na klienta. W swojej ofercie obok najnowocześniejszych sprzętów elektronicznych posiada także rozbudowany portfel usług oraz pakiety około sprzedażowe. Z zakresu sprzętów elektronicznych w sklepach dostępne są dziesiątki tysięcy produktów do których zalicza się urządzenia mobilne, praktyczne i modne akcesoria, premierowe produkty, sprzęt użytkowy do wyposażenia domu i biura oraz produkty związane z realizacją pasji i spędzaniem wolnego czasu.

Czy te firmy wypadają lepiej niż Media Markt?

Ktoś 3 dni temu dodał opinię na temat tej firmy

Wystrzegajcie się zakupów...
Wystrzegajcie się zakupów w Media Markt z usługami typu wniesienie i montaż TV na ścianie. Realizację zlecają firmie zewnętrznej "Zadbano", której nazwa jest nieadekwatna do jakości usług, które oferują. TV 75" z wniesieniem i montażem na ścianie przywiózł mi jeden człowiek, któremu musiałem pomagać przy wniesieniu i montażu, montaż finalnie się nie odbył, bo instalator pozjadał wszystkie rozumy i pogardził instrukcją obsługi montażu uchwytu polecanego przez MM do zakupu w zestawie. Ja się na tym znać nie muszę, finalnie po to ta usługa jest w ofercie sklepu, by zrobili to fachowcy. Specjalista po fiasku montażu stwierdził, że uchwyt jest zły, a dystanse do niego dołączone są plastikowe i on ich nie zastosuje, bo powinny być metalowe. Zebrał swoje zabawki i uciekł zostawiając mnie z TV 75" za 5999 zł na podłodze i rozwalonym kartonem (no bo po co zdjąć klipsy blokujące spód opakowania i normalnie rozpakować zakup klienta?). Montaż nie zrobiony, zwrot towaru niemożliwy. Wziąłem więc sprawy we własne ręce. Zapoznałem się z instrukcją uchwytu i montażu TV na ścianie i z sąsiadem ogarnęliśmy temat lepiej niż guru z Zadbano. Nie omieszkałem złożyć reklamację na niezrealizowaną dostawę z wniesieniem, montażem na ścianie i konfiguracją TV, za co zapłaciłem 299 zł. Niestety Media Markt ma w głębokim poważaniu reklamację złożoną w dniu 21 czerwca br. Zupełnie jakby problem nie istniał. Reklamacja nie została rozpatrzona w ciągu ustawowych 14 dni, nie otrzymałem zwrotu niesłusznie poniesionych kosztów. Na infolinii nikt nic nie wie, próbuje się uprawiać jakąś spychologię na sklep stacjonarny, który tylko realizował wysyłkę, a ja zamówienie składałem w sklepie internetowym. Wczoraj dostałem maila o treści "Dzień dobry, pozdrawiam", bo obsługa klienta nic więcej nie potrafi już napisać. Podejrzewam, że nagłówek i stopka tej wiadomości to zwykły gotowiec, treści niestety zabrakło... Reasumując: Nie kupujcie nic w Media Markt, bo jak przyjdzie co do czego, to sami zostaniecie z problemem, a pieniędzy nikt wam nie zwróci ani nie zrekompensuje poniesionych strat moralnych. Na ten moment czuję się oszukany i okradziony. Na pewno tak tego nie zostawię!
Zgadzasz się?