Black Friday – jak nie dać się nabrać na fałszywe promocje?

Święto wielkich promocji i obniżek cenowych zbliża się wielkimi krokami. Promocje będą trwać dzień, kilka dni, a w niektórych sklepach nawet miesiąc. Kuszeni atrakcyjnymi ofertami, przecenami i „wyjątkowymi okazjami” możemy nie zauważyć marketingowych trików, które stosują niektórzy sprzedawcy. Sprawdź, jak nie dać się nabrać na fałszywe promocje z okazji Black Friday!

Black Friday to dzień, na który czeka wielu konsumentów. Do Polski tradycja tego święta dotarła dość niedawno, bo w 2015 roku. Mimo, że w tym dniu w naszym kraju wyprzedaże nie są tak spektakularne jak w Stanach Zjednoczonych, to i tak wielu daje się porwać zakupowemu szaleństwu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega i przypomina, o typowych formach nadużyć związanych z wyprzedażami na Black Friday. Jest to np. żonglerka cenami, czyli podnoszenie cen parę dni wcześniej, aby w święto wyprzedaży móc je obniżyć, dzięki czemu promocja wydaje się atrakcyjna. Kolejnym typem nadużycia, który bardzo często możemy spotkać w sklepach to promocje „przynęty”. To nic innego, jak zachęcenie klienta wysoką obniżką do zakupu różnych artykułów, podczas gdy promocja dotyczy wyłącznie wybranych marek czy produktów. Przykładem jest komunikat „drugi produkt -50%”. Jednak wielu klientów nie zauważa drobnej gwiazdki przy haśle zachęcającym do zakupów i przy kasie dowiadują się, że promocja nie obowiązuje pełnego asortymentu, a jedynie wybranych artykułów.

 

Jak przygotować się do zakupów na Black Friday 2021? Oto kilka rad!

  •       Przygotuj listę zakupów – spisz wszystkie rzeczy, których potrzebujesz i o których już od dawna marzysz. Możesz umieścić na niej również prezenty, które zamierzasz kupić swoim bliskim na święta. Dzięki temu będziesz wiedział, co masz kupić oraz unikniesz spontanicznych zakupów.
  •       Sprawdź historię cen. Warto skorzystać z popularnych porównywark cenowych. Dzięki takim portalom zobaczysz, w którym sklepie dany artykuł jest aktualnie w najkorzystniejszej cenie. Ponadto będziesz mógł prześledzić historię ceny danego produktu. Przed dokonaniem zakupu warto się upewnić na ile „promocja” jest faktycznie promocją.
  •       Pamiętaj o swoich prawach konsumenta. Przecenione towary, tak jak wszystkie inne, podlegają reklamacji i rękojmi, jeśli okażą się wadliwe. Inaczej sytuacja wygląda przy zwrocie kupionych produktów. W sklepie stacjonarnym to sprzedawca ustala, czy przyjmuje zwroty oraz przez ile dni jest to możliwe. Natomiast w sklepach internetowych mamy 14 dni na odstąpienie od umowy bez podawania przyczyny, niezależnie od promocji czy udzielonych rabatów.

 

Czy warto robić zakupy w Black Friday?

Oczywiście, że tak! To świetna okazja, aby zaoszczędzić. Warto jednak podejść do nich z głową. Nie kupuj pochopnie. Przed każdym zakupem zastanów się, czy na pewno potrzebujesz tej rzeczy. Staraj się, aby emocje nie zawładnęły Tobą podczas zakupów. Jeśli uznasz, że przedmiot, który Ci się spodobał jest wart swojej ceny i jest Ci on potrzebny – nie wahaj się. Good luck!

 

 

Źródła:www.casfera.pl/www.businessinsider.com.pl

 

Twoja opinia się liczy!

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Dodaj opinię

Nie czekaj, aż wyprzedzi Cię konkurencja - dołącz do programu

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem