Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez firmy przy obsłudze klienta? Sprawdź, jak ich unikać!

Obsługa klienta odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej firmy. Niestety, nawet najlepiej prosperujące przedsiębiorstwa popełniają błędy, które mogą zaszkodzić ich reputacji i relacji z klientami. Dowiedz się, jakie błędy są najczęściej popełniane i na co zwracać uwagę.


Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez firmy jest brak empatii w kontakcie z klientem. Często pracownicy skupiają się jedynie na realizacji swoich obowiązków, nie zastanawiając się nad potrzebami i oczekiwaniami klienta. Aby uniknąć tego błędu, firmy powinny zainwestować w szkolenia z zakresu komunikacji i budowania relacji z klientem. Pracownicy powinni być uczulani na znaczenie empatii i zdolności do zrozumienia perspektywy klienta. Pracodawca może również wprowadzić system premiowy, który zmobilizuje i zachęci pracowników do współpracy.
Niedostateczna lub niejasna komunikacja może prowadzić do frustracji klienta i utraty zaufania do firmy. To może się zdarzyć na różnych etapach interakcji z klientem, począwszy od pierwszego kontaktu przez proces zakupu aż po obsługę posprzedażową. Aby uniknąć nieefektywnej komunikacji, firmy powinny zadbać o klarowność i jasność przekazu oraz zapewnić odpowiednie szkolenia dla personelu. Kolejnym częstym błędem jest niezdolność pracowników do rozwiązania problemów klienta na miejscu. Zamiast tego, klienci często są kierowani między różnymi działami lub muszą czekać na odpowiedź na swoje pytania. Aby zapobiec temu problemowi, oprócz szkoleń z zakresu rozwiązywania problemów, firmy powinny zapewnić pracownikom odpowiednie narzędzia i uprawnienia do podejmowania decyzji na miejscu.

Współczesny rynek wymaga aktywnego słuchania opinii klientów i reagowania na ich potrzeby. Niestety, wiele firm nadal ignoruje opinie klientów lub nie podejmuje działań w odpowiedzi na ich feedback. Aby uniknąć tego błędu, firmy powinny regularnie zbierać opinie klientów za pomocą różnych narzędzi, takich jak ankiety, opinie online czy systemy ocen. Następnie powinny analizować te dane i podejmować działania mające na celu poprawę obsługi klienta. Z pomocą przychodzi jakoscobslugi.pl - portal, który pozwala śledzić opinie klientów oraz wyciągać wnioski z działań firmy. Ponadto, w ofercie można znaleźć różnego rodzaju certyfikaty, raporty, czy narzędzia do komunikacji z klientem, które znajdują się >>tutaj<<.

W naszej rolce na Instagramie, możecie posłuchać, jakie opinie dodali niezadowoleni klienci, gdy monitorowaliśmy branże kurierską.

Popełnianie błędów przy obsłudze klienta może mieć negatywne konsekwencje dla reputacji i sukcesu firmy. Jednak świadomość tych błędów i odpowiednie działania mogą pomóc uniknąć takich sytuacji i zbudować pozytywną relację z klientami. Dążenie do doskonałości w obsłudze klienta powinno być priorytetem dla każdej firmy, niezależnie od branży czy wielkości.

Twoja opinia się liczy!

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Nie czekaj, aż wyprzedzi Cię konkurencja!

Aktualności

Gwiazdy Jakości Obsługi rozdane po raz 17. – podsumowujemy rok 2023

Gwiazdy Jakości Obsługi 2024 – firmy, które właściwie dbają o KonsumentówJak co roku, ze wszystkich firm ocenianych na portalu jakoscobslugi.pl, wyróżnione...

Czytaj więcej

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez firmy przy obsłudze klienta? Sprawdź, jak ich unikać!

Obsługa klienta odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej firmy. Niestety, nawet najlepiej prosperujące przedsiębiorstwa popełniają błędy, które mogą...

Czytaj więcej

Gala Gwiazd Jakości Obsługi 2024. Najlepsze firmy otrzymają statuetki!

Z przyjemnością ogłaszamy, że najlepsze firmy w Polsce zostaną nagrodzone prestiżowymi statuetkami Gwiazdy Jakości Obsługi 2024. Ceremonia wręczenia, odbędzie się już 23 maja 2024 w Narodowym Forum Muzyki...

Czytaj więcej

Strefa Gwiazd Jakości Obsługi