Nowe ceny towarów od 1 lipca. Sprawdź co kupisz taniej, a za jakie produkty zapłacisz więcej.

1 lipca zaczną obowiązywać nowe stawki VAT, które zostały przyjęte podczas nowelizacji ustawy o podatku VAT. Nowa matryca ma uprościć przepisy i obniżyć stawki na niektóre produkty. Zobacz, które towary zostały objęte zmianami.

 

Niższe stawki VAT

Na niższe stawki załapią się owoce tropikalne i cytrusy, których VAT spadnie do 5 proc., dzięki czemu będzie on taki sam jak w przypadku innych owoców. Aktualnie owoce, po które tak chętnie sięgamy latem, są opodatkowane na 8 proc.

Spore zamieszanie podatkowe dotyczyło również wyrobów ciastkarskich oraz pieczywa. Obecnie możemy spotkać się z aż trzema stawkami VAT – 5,8 i 23 procent, które wynikają z terminu ważności produktu lub daty minimalnej trwałości. Od 1 lipca pieczywo każdego rodzaju oraz ciasta zostaną objęte 5 proc. podatkiem VAT. 

Do 5 procent z 8 spadną także stawki na produkty dla niemowląt, np. żywność, pieluszki, foteliki i akcesoria. Taką samą zmianą zostaną objęte produkty higieniczne dla kobiet.

Nowa matryca dotknie również osoby sięgające po zupy i produkty dietetyczne. Od początku przyszłego miesiąca zapłacimy za nie mniejszy podatek, który spadnie do 5 proc. To samo dotyczy niektórych orzechów, w tym pistacji czy migdałów. 

Spada również podatek na książki drukowane oraz udostępniane na innych nośnikach – od 1 lipca zapłacimy 5 proc. podatku. 

Niższy VAT dotyczy również musztardy – z 23 procent zostanie obniżony do 8 proc. 

 

Wyższe stawki VAT

Niestety niektóre produkty zostaną opodatkowane wyższą stawką VAT. Będą to np. przyprawy i napoje.

Ośmiorniczki, homary i inne skorupiaki oraz mięczaki i kawior będą miały wyższą stawkę, ponieważ owoce morza zostały uznane za dobra luksusowe. W konsekwencji VAT wzrośnie do 23 proc. 

Na 23 procentowy VAT wchodzi także drewno opałowe i lód używany do celów spożywczych i innych chłodniczych. 

 

Twoja opinia się liczy!

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Dodaj opinię

Nie czekaj, aż wyprzedzi Cię konkurencja - dołącz do programu

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem