Nowe zwyczaje konsumenckie zapoczątkowane przez pandemię

Aż 68% Polaków robiło częściej zakupy przez internet podczas pandemii, a liczba e-sklepów wzrosła prawie o 1,7 tys. Konsumenci najczęściej zamawiali środki higieniczne, jedzenie na wynosi i kosmetyki. Czy ten trend się utrzyma?

Pandemia znacząco zmieniła to jak i gdzie zaopatrzamy się w potrzebne nam produkty. W czasie kwarantanny musieliśmy dostosować się do nowych warunków i szukać alternatywnych kanałów sprzedaży. Wyniki badań przeprowadzonych m.in. przez DS Smith wskazują, że konsumenci chętnie będą kontynuować zakupy w sieci z taką samą lub większą częstotliwością, co potwierdza aż 91% ankietowanych. Nowe nawyki konsumentów wpłyną nie tylko na konieczność modyfikacji dotychczas stosowanych w firmach standardów sprzedaży i obsługi. Mogą mieć one bardzo duże znaczenie dla producentów i całego rynku. 

 

Środki czystości, jedzenie na wynos i kosmetyki najczęściej kupujemy online

Według badań DS Smith 68% ankietowanych potwierdziło dokonywanie większych zakupów w sieci podczas pandemii, a do końca kwietnia w Polsce otworzyło się prawie 1,7 tys. nowych sklepów internetowych. Co ważne, 9 na 10 respondentów twierdzi, że po zakończeniu kwarantanny pozostanie wierna sklepom internetowym, a ilość dokonywanych transakcji może się nawet zwiększyć. 

Badania pokazują, że jest kilka grup produktowych, które najczęściej trafiały do naszego zakupowego e-koszyka. Pierwsze miejsce w tej klasyfikacji zajmują środki czystości i higieniczne – niemal 50% respondentów zadeklarowało częste zakupy płynów dezynfekujących czy ściereczek do czyszczenia. Równie często zamawialiśmy jedzenie na wynos co potwierdziło 47% konsumentów. Pozostałymi kategoriami, które także zaobserwowały wzrost są kosmetyki (46%) oraz artykuły spożywcze (43%).

 

Nowe zwyczaje konsumenckie. Przedsiębiorcy muszą być gotowi na zmiany 

Zamknięcie sklepów stacjonarnych spowodowało przeniesienie sprzedaży do internetu. Firmy, które nie prowadziły do tej pory sklepów online, musiały szybko nadrobić zaległości i dostosować się do nowych oczekiwań swoich klientów. Całkiem możliwe, że w normalnych warunkach taki proces mógłby zająć lata. Jest to szczególnie istotne, ponieważ co drugi uczestnik badania wskazał, że zarejestrował się w sklepie internetowym, z którego wcześniej nie korzystał, a ponad 70% ankietowanych Polaków zamierza w ciągu najbliższych pięciu miesięcy robić zakupy przez internet w takim samym lub większym stopniu. Dotyczy to przede wszystkim kosmetyków, ubrań, elektroniki, jedzenia na wynos, środków higieny oraz artykułów spożywczych. Co więcej, zmiany nie dotyczą tylko ilości nabywanych produktów, ale również metod płatności. 

Większe zainteresowanie konsumentów zyskała także forma dostawy Click and collect polegająca na złożeniu zamówienia przez internet, a następnie odebraniu go w sklepie. Ponad 36% respondentów zaznaczyło, że korzystali z niej częściej, a 62% planuje to kontynuować.

Co ciekawe, powody, dla których Polacy dokonywali więcej zakupów przez internet nie są zależne od płci i wieku. Najbardziej decydującym czynnikiem okazała się wygoda i jest to zgodne dla wszystkich grup wiekowych. Zakupy na kanapie w zaciszu swojego domu są zdecydowanie bardziej komfortowym rozwiązaniem, niż stanie w kolejkach do kasy. W następnych latach można się więc spodziewać znaczącego wzrostu rynku e-commerce.

Podsumowując, zwyczaje, które wyrobiliśmy sobie podczas pandemii pozostaną z nami na dłużej, z pewnoścą staną się normą nie tylko wśród młodszych pokoleń. Potrzeby i oczekiwania klientów ewoluują w dość szybkim tempie. Dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorcy monitorowali zmieniającą się sytucję nie tylko pod względem świadczonej obsługi, ale także z uwagi na wymagania rynku czy branży.

 

 

Twoja opinia się liczy!

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Dodaj opinię

Nie czekaj, aż wyprzedzi Cię konkurencja - dołącz do programu

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem