Oszustwo na koronawirusa. UOKiK podejmuje działania

 

Zawyżone ceny środków czystości, sprzedaż leków i amuletów zwalczających koronawirusa oraz dopłaty za odkażenie paczki – to tylko kilka pomysłów oszustów, jak obecnie zarobić na lęku przed wirusem. UOKiK rozpoczął już walkę z nieuczciwymi sprzedawcami.

Wykorzystują panikę, strach ludzi o własne życie i zdrowie, sprzedając im po wygórowanych cenach produkty, na które jest obecnie największy popyt. Na rynku pojawiły się także towary, dzięki którym rzekomo unikniemy zakażenia lub wyzdrowiejemy bez pomocy lekarzy. Do ataku ruszyli również cyberprzestępcy, którzy próbują wyłudzić pieniądze wysyłając podejrzane SMS-y. Zjawisko zostało już zaobserwowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który natychmiast rozpoczął działania przeciwko oszustom. 

 

Koronawirus oszustwa: środki dezynfekujące, herbatki, zioła i amulety

Żywność, środki czystości, płyny dezynfekujące oraz leki to podstawowe produkty, których ceny poszybowały w górę i na które jest bardzo wysokie zapotrzebowanie. Obecnie wolimy zamówić je przez internet, gdzie wybór jest o wiele większy i nie wymaga kontaktu z innymi ludźmi. Jednak możemy trafić na oszusta, który jedynie wyłudzi od nas pieniądze i prześle produkt, który nie ma nic wspólnego z tym, co zostało opisane na aukcji. Ta sama sytuacja dotyczy maseczek ochronnych czy jednorazowych rękawiczek, które są jednymi z najbardziej pożądanych produktów na rynku.

Na rynek zostały wypuszczone również cudowne, uzdrawiające herbatki i zioła, a nawet amulety, które mają chronić przed zakażeniem lub pomóc wyzdrowieć. W sieci pojawiły się także „szczepionki” przeciwko wirusowi.

 

Opłata za dezynfekcję i zaległości w ZUS

Przestępcy wyłudzający pieniądze poprzez SMS-y również wykorzystują zagrożenie i strach ludzi. Wysyłane są wiadomości, które informują o konieczności dopłaty za dezynfekcję paczki – bez opłacenia odkażania, dostawa nie będzie zrealizowana. W treści SMS-a umieszczono link, który przenosi do fałszywego systemu płatności, za pomocą którego możemy stracić wszystkie środki na koncie bankowym.

CERT.Polska informuje i zagrożeniu

źródło: facebook.pl/CERT.Polska

 

Oprócz dodatkowej opłaty z dezynfekcję, możemy trafić również na informacje o zaległości w ZUS. Jak informuje nas nadawca wiadomości, zadłużenie uniemożliwia otrzymanie dopłaty z tarczy antykryzysowej. Ponownie dołączony jest link, który rzekomo miały nas przenieść na platformę do spłaty zaległości.

 

Doplata z tarczy antykryzysowej w kwocie 2000 PLN nie jest mozliwa z powodu zadluzenia w ZUS.
Splac 3.71 PLN i otrzymaj dodatek. https://in-post[.]org/zus

 

Działania UOKiK

Na szczęście to zjawisko zostało zaobserwowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który natychmiast rozpoczął działania przeciwko oszustom. 

– Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców.  W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. […] Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania – ogłosił kilka dni temu Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jeden z zespołów powołanych przez Urząd zajmował się także monitorowaniem ofert w serwisach internetowych. W ciągu kilku dni wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem! Tak liczne naruszenia skłoniły UOKiK do opracowania specustawy umożliwiającej karanie nieuczciwych przedsiębiorców. Nie wyklucza się także wprowadzenia dodatkowych mechanizmów sankcyjnych skierowanych do osób nadużywających swobody ustalania cen.

 

Nie tylko w Polsce dochodzi do oszustw na koronawirusa

Jak donosi Komisja Europejska, problem ten nie pojawił się tylko w Polsce. W całej Unii Europejskiej znaleźć można internetowych oszustów, sprzedających fałszywe leki i środki dezynfekujące. Internetowi oszuści nie zostają jednak bezkarni - do globalnej operacji dołączył się Europol. Z informacji podanych przez KE wynika*, że na świecie skonfiskowano już ponad 4,4 miliona jednostek nielegalnych medykamentów, unieszkodliwiono 37 zorganizowanych grup przestępczych oraz aresztowano 121 osób. Wszystkie urzędy, które włączyły się do walki z oszustami zapewniają, że to nie koniec działań i będą cały czas monitorować sytuację. 

 

Oszustwa na „koronawirusa”. Jak się chronić?

Jak nie paść ofiarą oszustów? Przede wszystkim należy korzystać ze sprawdzonego źródła. Jeśli jest taka możliwość, środki czystości czy dezynfekujące kupujmy w sklepach stacjonarnych, a leki w aptekach. Decydując się na zakupy online, dokładnie zbadajmy wiarygodność sprzedawcy. Jeśli oczekujemy przesyłki i otrzymujemy podejrzane sms, skontaktujmy się biurem obsługi klienta danej firmy kurierskiej i potwierdźmy czy przesłane w wiadomości instrukcje, są narzucone bezpośrednio przez przewoźnika. 

Warto pozostać czujnym i informować się wzajemnie o próbach wyłudzeń lub fałszywych ofertach. Dzięki temu możemy uchronić się przed oszustami. Listę domen wykorzystywanych do nadużyć można sprawdzić na stronie CERT Polska, który na co dzień walczy z naruszaniem bezpieczeństwa w internecie. To również miejsce, gdzie można zgłosić stronę, która wyłudza dane.

 

*dane na dzień 25.03.2020

Twoja opinia się liczy!

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Dodaj opinię

Nie czekaj, aż wyprzedzi Cię konkurencja - dołącz do programu

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem