Pamiętaj  o swoich prawach podczas wakacji!

Wakacje to czas relaksu, beztroski i przyjemności, które zazwyczaj sami sobie fundujemy. Dlatego też należy pamiętać jakie prawa przysługują nam jako konsumentom, aby nie tracić pieniędzy i nerwów. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta już do 10 lat organizuje akcję „Przed wakacjami – co warto wiedzieć”. W ramach projektu przygotowano kilka istotnych porad, które mogą się przydać podczas wakacyjnego wypoczynku. UOKiK wspólnie z Wojewódzkimi Inspektoratami Inspekcji Handlowej sprawdzili restaracje i ich menu, aby podpowiedzieć tegorocznym wczasowiczom na co zwrócić uwagę.

 

Co wykryto podczas kontroli?

  • w daniu znaleziono inne składniki niż te, które zamawiano
  • wydawane porcje ważyły zbyt mało
  • fałszowano skład potraw, stososwano tańsze zamienniki produktów spożywczych
  • nie podawano wykazu składników i alergenów
  • w lokalach gastronomicznych niewłaściwie przechowywano żywność
  • słabe warunki sanitarne
  • niekompletne informacje o cenach

 

Jedzenie w barach i restauracjach

Podczas urlopu często jemy w restauracjach lub barach, gdzie zdarza się, że nasze prawa nie są respektowane. Pamiętaj, że będąc w lokalu gastronomicznym powinieneś:

1. otrzymać kompletną informację o daniu, które zamawiasz – w menu musi być podany pełny skład dania, również alergeny. 

2. znać pełną cenę zamówienia – dotyczy to szczególnie dań, których cena jest zależna od wagi. Pamiętaj, że danie musi być ważone po upieczeniu lub gotowaniu, ponieważ przez obróbką jest cięższe. 

3. mieć możliwość złożenia reklamacji – jeśli danie nie zgadza się z zamówieniem, jest zimne lub źle przyrządzone, zawsze możesz się zgłosić reklamację. Możesz domagać się wymiany dania, obniżenia ceny lub  zwrotu pieniędzy. 

 

Pobyt i wyżywienie w hotelu

Również planując pobyt w hotelu dokładnie sprawdź co znajduje się w ofercie. Niejasne zapisy lub niedomówienia najlepiej od razu zgłaszać organizatorowi wycieczki lub bezpośrednio kontaktować się hotelem, aby na miejscu nie spotkało was rozczarowanie. Warto zwrócić uwagę na oferty typu all inclusive, które mogą się różnić w zależności od pakietu. Najważniejsze kwestie, które warto sprawdzić przez wyjazdem na wakacje to:

1. ilość i rodzaj posiłków oraz napojów w ofercie

2. w jakich godzinach serwowane są posiłki

3. gdzie znajduje się hotelowa restauracja, w której będziecie jadać przez cały pobyt

 

Ponadto jeśli macie jakieś uwagi co do warunków swojego pobytu, nie bójcie się ich zgłosić obsłudze lub rezydentowi waszego biura podróży. Może także skontaktować się z Europejskim Centrum Konsumenckim jeśli nie udało się Wam rozwiązać problemu w miejscu pobytu.

 

źródło: uokik.gov.pl

 

Twoja opinia się liczy!

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Dodaj opinię

Nie czekaj, aż wyprzedzi Cię konkurencja - dołącz do programu

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem