Zakaz handlu w niedziele – zmiany od lutego 2022!

Zaczął się czwarty rok z zakazem handlu w niedziele. W tym roku będziemy mieli - tak jak w roku poprzednim - siedem niedziel handlowych, m.in. przed największymi świętami. Jednak od 1 lutego 2022 wejdzie w życie nowelizacja ustawy, która zaostrzy zakaz handlu w niedzielę. Co się zmieni w przepisach? Zobaczcie sami!

Niedziele handlowe 2022

Od 2018 roku niedziele w Polsce obejmuje zakaz handlu, jednak są pewne wyjątki. W tym roku należy do nich siedem niedziel handlowych. I tak zakupy zrobimy m.in. w niedziele poprzedzającą Wielkanoc, kończącą wakacje oraz przed Świętami Bożego Narodzenia. Niedziele handlowe w 2022r. to:

 •  30 stycznia 2022r.
 •  10 kwietnia 2022r.
 • 24 kwietnia 2022r.
 • 26 czerwca 2022r.
 • 28 sierpnia 2022r.
 • 11 grudnia 2022r.
 • 18 grudnia 2022r.

Zaostrzenie przepisów – co dokładnie się zmieni?

Z możliwości otwierania sklepów w niedziele korzystało dotychczas ponad 25 popularnych sieci handlowych. Jednak było to możliwe dzięki umowie na świadczenie usług pocztowych, podpisywanych m.in. z Poczta Polską, InPostem czy Pointpackiem.

Nowelizacja ma spowodować, że od lutego 2022r. będą otwierały się tylko te sklepy, które z działalności pocztowej otrzymują miesięczny przychód ze sprzedaży detalicznej na poziomie co najmniej 40 proc. To uniemożliwi dużym sieciom otwieranie sklepów z tytuły działalności jako placówka pocztowa.

Dodatkowo, zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi zakazu handlu w niedzielę, właściciel sklepu będzie mógł otrzymać pomoc tylko i wyłącznie rodziny. W nowelizacji znalazł się katalog osób, które mogą pomóc w niedzielnej pracy, są nimi: małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo, wnukowie lub dziadkowie. Trzeba jednak pamiętać, że musi być to pomoc nieodpłatna, a osoby wyżej wymienione nie mogą być zatrudnione w tej placówce handlowej.

Od 1 czerwca do 30 września będą mogły być otwarte również placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi, materiałami do bieżącej pracy maszyn oraz narzędziami do zmiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Zaś handel rybami będzie możliwy jedynie w gospodarstwach rybackich, statkach oraz w placówkach zajmujących się tylko i wyłącznie odbiorem produktów rybnych.

Zakaz handlu w niedziele i święta nie został uwzględniony m.in. w:

 • placówkach pocztowych,
 • kawiarniach,
 • stacjach paliw płynnych,
 • sklepach z pamiątkami,
 • sklepach z prasą,
 • cukierniach,
 • lodziarniach,
 • kwiaciarniach,
 • sklepach na lotniskach i dworcach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1 000 zł do 100 tys. zł, a przy stałym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Firmy szukają trików na ominięcie zaostrzonych przepisów.

Firmy już od kilku miesięcy przygotowują się na najgorszy scenariusz. Jednym z ratunkowych pomysłów dla sieci handlowych są szybkie dostawy w 15 minut. Biedronka i Żabka już teraz idą tym szlakiem i przekonują swoich klientów, że taka alternatywa tradycyjnych zakupów jest bardziej opłacalna. Jednym ze znalezionych pomysłów jest zmiana stanowiska zatrudnionych pracowników ze sprzedawcy na ochroniarza. Bardzo popularną metodą jest również, praktykowane już wcześniej przez niektóre sieci, rozszerzenie swojej działalności o gastronomię. Właściciele małych sieci informują, że obejdą przepisy przekazując pracownikom 1 proc. udziałów w sklepie, dzięki czemu będą oni współwłaścicielami. Są też plany polegające na łączeniu PKD np. prasy, biletów czy wyrobów tytoniowych.

 

AKTUALIZACJA 26.01.2022r.:

 

Wiemy, które sklepy będą działać od 1 lutego!

Najpopularniejsze sieci handlowe wypowiedziały się na temat zbliżającego się zaostrzenia przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele.

Aldi potwierdza, że zawsze dostosowuje się do zmieniających się regulacji prawnych. Tym razem też tak będzie i wraz z wejściem nowych przepisów sklepy Aldi będą otwarte tylko we wskazane niedziele handlowe.

Takie same stanowisko potwierdziła sieć Auchan, w której również będzie można zrobić zakupy od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe.

W podobny sposób wypowiedziała się Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska – „Z uwagi na nowelizację ustawy i wielkość przychodów generowanych z usług pocztowych, od 1 lutego 2022 roku nasze sklepy będą nieczynne w niedziele niehandlowe”.

Netto Polska również nie zamierza omijać zakazu handlu, a ich placówki będą dostępne dla klientów przez sześć dni w tygodniu z wyłączeniem niedziel handlowych.

Biuro prasowe Carrefour Polska oznajmiło, że „na obecną chwilę sieć Carrefour Polska nie przewiduje otwarcia sklepów własnych w niedziele niehandlowe po wejściu w życie nowelizacji ustawy.”

A jak do zaostrzenia przepisów ustosunkowały się inne sieci supermarketów? Zarówno przedstawiciele marki Lidl jak i Biedronki wypowiedzieli się w bardzo dyplomatyczny sposób nie ujawniając tym samym czy sklepy pozostaną zamknięte w niedziele niehandlowe. Na pytanie, czy ich sklepy pozostaną otwarte po wprowadzeniu nowelizacji ustawy przedstawiciele Biedronki zaprosili na zakupy 30 stycznia i wsparcie 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której sieć Biedronka jest sponsorem głównym. Natomiast przedstawiciele sieci Lidl Polska poinformowali jedynie, że dostosują się do nowych regulacji prawnych. Czy to oznacza, że sklepy pozostaną zamknięte? Być może sieć znalazła sposób, aby w dalszym ciągu prowadzić sprzedaż w niedziele niehandlowe.

Takie rozwiązanie znalazła sieć Żabka, która wypowiedziała się w ten sposób: „Od początku lutego małe sklepy nadal będą działać w dni objęte ograniczeniami handlu (w tym w niedziele), podejmując indywidualnie decyzje z jakiego wyłączenia skorzystają. Większość franczyzobiorców Żabki korzysta z zapisu przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących handel osobiście i na własny rachunek. Jeżeli dana placówka będzie spełniała warunki umożliwiające zastosowanie innych wyłączeń, to również z nich skorzysta.”

Czy z czasem inne sklepy również znajdą sposób na obejście nowych przepisów? Dowiemy się niebawem.

 

 

Źródło:dlahandlu/buisnessinsider

 

Twoja opinia się liczy!

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Dodaj opinię

Nie czekaj, aż wyprzedzi Cię konkurencja - dołącz do programu

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem