Wakacje 2020 – gdzie Polacy wybiorą się na urlop?

Chciałoby się powiedzieć: wakacje czas start! Jednak nie wszyscy możemy spakować walizki i ruszyć na urlop. Pandemia zmieniła plany wakacyjne i wywróciła branże turystyczną do góry nogami. Zatem jak i gdzie spędzimy tegoroczne wakacje? Zobacz wyniki badania Barometru Providenta i Noclegowo.pl.

Do niedawna gorączkowo planowaliśmy urlop i szukaliśmy najlepszych ofert, aby wybrać się na zasłużony wypoczynek. Powoli tworzyły się statystyki, który kierunek wakacyjny będzie królować w 2020 roku. A jak to wygląda dziś? Koronawirus skutecznie zablokował branże turystyczną, a Polacy zadawali sobie jedno pytanie – mazury, góry a może morze?

 

62% Polaków zrezygnowało z wyjazdu

Według badań Barometru Providenta plany urlopowe Polaków w odniesieniu do pierwszego kwartału bieżącego roku zmieniły się diametralnie. Aż 62% respondentów, którzy w marcu mieli już zaplanowane wakacje 2020, zrezygnowali z wyjazdu. Z kolei co czwarta osoba zmieniła miejsce wypoczynku, a 16 % czeka z decyzją do ostatniej chwili. Powodem takiego stanu rzeczy przede wszystkim jest niepewność związana z sytuacją w epidemiologiczną w kraju oraz utrzymywane obostrzenia. Na drugim miejscu ankietowani podali zdrowie i bezpieczeństwo, następnie zawirowania występujące w branży turystycznej oraz sytuację finansową. Wielu osobom od czasu wybuchu epidemii zmniejszyły się dochody, a część z nich nawet straciło pracę. Z tego powodu Polacy chcą przeznaczyć mniejszy, niż pierwotnie planowali, budżet na tegoroczny wypoczynek.

 

Gdzie na urlop 2020

Obecna sytuacja przyczyniła się do tego, że Polacy ruszą w… Polskę. Grupa osób, która ma w planach spędzenie urlopu w kraju, w ostatnich miesiącach zwiększyła się o 5,9 p. proc. Natomiast ilość osób pragnących wypocząć za granicą zmniejszyła z 28,6% do 7,2%. Co czwarty Polak deklaruje, że tegoroczny urlop spędzi w domu. W takim razie gdzie wybrać się na urlop w Polsce? Najczęstszymi destynacjami turystycznymi są miejscowości nadmorskie, te znajdujące się w okolicy jezior oraz góry – przede wszystkim Bieszczady. Jak wynika z raportu Nocelgowo.pl przygotowanego dla TVN24, najbardziej interesującym miejscem noclegowym są w tym roku domy z możliwością wynajęcia na wyłączność, domki letniskowe i agroturystyka.

 

Wakacje 2020 za granicą

A co z wakacjami za granicą? Taki wyjazd wciąż planuje 7,2% badanych. Wiele krajów nadal utrzymuje ograniczenia dotyczące swobodnego przekraczania granic przez obcokrajowców. W ostatnich dniach pojawiła się jednak dobra informacja w tym temacie. Unia Europejska wydała zalecenia dotyczące granic zewnętrznych. Zachęca ona aby kraje członkowskie od 1.07.2020 roku zaczęły znosić restrykcje i umożliwiły podróżowanie dla obywateli 15 krajów. Na liście znalazły się: Algieria, Australia, Kanada, Gruzja, Japonia, Czarnogóra, Maroko, Nowa Zelandia, Rwanda, Serbia, Korea Południowa, Tajlandia, Tunezja, Urugwaj oraz Chiny. W przypadku ostatniego z wymienionych państw otwarcie nastąpi pod warunkiem wzajemnego otwarcia granic dla mieszańców UE. Każdy kraj ma jednak prawo do własnej decyzji w tym zakresie oraz wprowadzenie własnych zasad dotyczących podróżowania. Zanim wyjedziemy na wakacje za granicę warto sprawdzić informacje nt. zagrożenia epidemiologicznego i obostrzeń, które obowiązują w danym kraju. Doniesienia są umieszczane przez MSZ na portalu gov.pl

Niezależnie od tego czy planujesz urlop w Polsce, czy za granicą, nad morzem lub w górach, warto zachować zdrowy rozsądek. Zwracaj uwagę na zasady bezpieczeństwa obowiązujące w danym miejscu i nie zapominaj o wciąż panującej pandemii. Przywieźmy z wakacji same pozytywne wspomnienia. 

Zachęcamy do podzielenia się z opiniami z wakacyjnych wyjazdów i oceniania firm, z których usług korzystaliście!

CTA Dodaj opinie

 

Źródło: Noclegowo.pl, biznes.newseria.pl

 

Twoja opinia się liczy!

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Dodaj opinię

Nie czekaj, aż wyprzedzi Cię konkurencja - dołącz do programu

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem