Firmy angażują się w pomoc w walce z koronawirusem. Zobacz jakie działania podejmują!

Koronawirus zmusił cały świat do zmiany dotychczasowych nawyków i dostosowania się do obecnej sytuacji. Pomimo tak ciężkich warunków i zagrożeń jakie niesie ze sobą wirus, ludzie są w stanie zjednoczyć się w geście solidarności i nieść pomoc innym. Przykładem tego są m.in. firmy, które włączyły się w pomoc w walce z epidemią. 

Zrobienie zakupów dla osób starszych lub przebywających na kwarantannie, zbiórki jedzenia czy pieniędzy to tylko część działań podejmowanych przez społeczeństwo, aby wesprzeć tych, którzy teraz tego najbardziej potrzebują. Pomoc niosą również firmy, w których na co dzień robimy zakupy lub korzystamy z ich usług. Część z nich decyduje się na przekazanie pieniędzy, inne fundują środki higieniczne i rękawiczki, a niektóre oferują gorące napoje. Niezależnie od rozmiaru i formy realizowanych działań, każda, nawet najmniejsza pomoc się liczy. Przedstawiamy wybrane marki, które zdecydowały się przekazać swoje zasoby na pomoc w walce z koronawirusem. 

 

Pomoc dla medyków

Ochrona zdrowia odgrywa w tym momencie kluczowe znaczenie. W razie potrzeby chcielibyśmy czuć się bezpiecznie i otrzymać fachową pomoc oraz opiekę. Jednak żeby to było możliwe, potrzebny jest sprzęt medyczny, rękawiczki, maseczki i inne środki ochrony. Na pomoc dla opieki zdrowotnej zdecydowały się takie marki jak: Decathlon, Free Now, Polsat, McDonald's oraz 4F, CCC i Agata

Decathlon przekazał pracownikom w aż 24 placówkach w Polsce (szpitale i straż pożarna) prawie 3000 produktów m.in. maski, ręczniki, termosy, śpiwory, karimaty. Pracownicy wpadli na świetny pomysł, aby ich maski do nurkowania wykorzystać jako… maseczki ochronne! Sprawdzają się między innymi we Wrocławskim szpitalu przy ul. Borowskiej. 

2 kwietnia stacja telewizyjna Polsat wyemitowała specjalny blok reklamowy „Reklama na Ratunek - Razem w walce z koronawirusem”. Za pośrednictwem Fundacji Polsat całkowity dochód zbrany podczas emisji reklam, zostaje przekazany najbardziej potrzebującym szpitalom i instytucjom zaangażowanym w walkę z epidemią. Według oficjalnych danych zebrano ponad 3 miliony złotych!

Z kolei Free Now umieściło na swoim funpage’u informację: „Wy nas ratujecie - my Was wozimy!”. Firma rozpoczęła akcję #Taxidlazdrowia. Skorzystać z niej mogą o każdej porze dnia i nocy, wszyscy pracownicy szpitali czy laboratoriów diagnostycznych. W tym celu należy założyć konto i pobrać specjalną aplikację.

McDonald’s uruchomiło akcję #WzywamyPosiłki, w ramach której, we współpracy z partnerami, do pracowników wybranych szpitali doręczane są bezpłatne posiłki, McZestawy Mocy, które pomagają im zachować energię niezbędną do działania.

Marka produkująca odzież i akcesoria sportowe - 4F ,ogłosiła, że od. 14.03.2020 do odwołania przekaże 20% z obrotu sklepu internetowego największemu zakaźnemu szpitalowi w Polsce – MSWiA w Warszawie. Firma przekazała także 300 sztuk gogli dla medyków. 

CCC zdecydowało się przekazać 10 zł ze sprzedaży każdej sztuki butów z marki Lasocki, akcja odbyła się w dniach 17-18.03.2020 r. Pomoc ta ma zostać przekazana Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. 

Sieć salonów meblowych Agata przekazało 1 000 000 zł dla służby zdrowia na zakup sprzętu medycznego oraz zabezpieczenia sanitarnego. 

 

Narodowe szycie maseczek

Wiele instytucji i przedsiębiorstw zaangażowało się w walkę z epidemią szyjąc maseczki ochronne. Działania te realizują zarówno większe, jak i mniejsze firmy, pochodzące z różnych branż.

Do walki z koronawirusem włączyła się między innymi znana projektantka Ewa Minge, która chwilowo rezygnuje z mody na rzecz pomocy pracownikom szpitali. Ona i jej pracownice szyją za darmo maseczki ochronne oraz odzież dla medyków.

Na polecenie Ministra Sprawiedliwości w 24 zakładach karnych i aresztach uruchomiono produkcję maseczek ochronnych. Docelowo będzie tam wytwarzanych 800 tysięcy maseczek miesięcznie. Dodatkowo za kilka dni w jednostce w Wołowie zostanie otwarta pierwsza linia produkcji środków dezynfekujących. Będzie to około 80 tysięcy litrów miesięcznie.

Równie aktywnie pomagają lokalne społeczności. Na uznanie zasługuje postawa wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy oraz kadra Warsztatów Terapii Zajęciowej „Pozytywni” z Młodocina Mniejszego.Szyją oni maseczki przekazywane później m.in. do szpitala w Iłży i Radomiu, do okolicznych sklepów oraz dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej czy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Pomoc materialna dla szpitali

Oprócz przekazywania sprzętu, wiele firm zdecydowało się także na przekazanie środków pieniężnych, aby wspomóc szpitale w walce z wirusem.

Spółki z Grupy PKP za pośrednictwem Fundacji Grupy PKP przekażą około 5 milionów złotych na zakup specjalistycznego sprzętu do badań laboratoryjnych. Na początek otrzyma go Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

IKEA przekaże Polsce milion euro, czyli około 4,6 milionów złotych, by wspomóc system ochrony zdrowia i zakupić niezbędne sprzęty.

Żabka zadeklarowała, że przekaże aż 6,5 miliona złotych! 4,5 mln złotych zostało przekazanych głównie szpitalom, natomiast za kolejne 2 mln firma Warsaw Genomics wykona testy na koronawirusa.

 
Nie zapomnijmy o innych potrzebujących

Polska marka Glov przekazała dwa tysiące mydeł o wartości 20 000 zł dla Noclegowni przy ul. Polskiej oraz do Pensjonatu Socjalnego św. Łazarza, znajdującego się przy ul. Traktorzystów w Warszawie. 

 

W podziękowaniu za służbę

Stacje benzynowe Circle K zapraszają wszystkich pracowników Pogotowia, Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Straży Miejskiej i Straży Granicznej na darmową kawę, herbatę lub gorącą czekoladę. Akcja ma być podziękowaniem dla osób najbardziej narażających swoje zdrowie w walce z koronawirusem. Napoje będą rozdawane na stacjach w całej Polsce do 31.03. br.

 

Pamiętajmy o wzajemnym wspieraniu się. Jeśli macie taką możliwość pomóżcie starszym i potrzebującym osobom w swoim otoczeniu. Każdy, nawet najmniejszy gest się liczy. Obecnie wiele fundacji uruchomiło także zbiórki na pomoc w opanowaniu epidemii. Dlatego zachęcamy do wspólnej walki. 

 

Twoja opinia się liczy!

Powiedz innym o swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeniach

Dodaj opinię

Nie czekaj, aż wyprzedzi Cię konkurencja - dołącz do programu

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem